کسب درآمد از تلگرام در اوضاعی که میلیونها کاربر ایرانی هرروز را با تلگرام شروع میکنند و شب را نیز با تلگرام به خواب میروند یک راه قدرتمند و کاملاً در دسترس به حساب می آید. ظرفیت کسب درآمد از تلگرام بقدری است که درحال حاضر افرادی با داشتن یک کانال در تلگرام، توانسته اند بدون سرمایه گذاری خاصی، فقط با نمایش تبلیغات تا ۲۴۰ میلیون تومان در ماه کسب درآمد کنند. این میزان درآمد که تقریباً صددرصد سود خالص برای برخی کانال‌های تلگرام محسوب میشود و از میزان درآمد بسیاری از وبسایتهای خبری و روزنامه‌ها بسیار بیشتر است!

کسب درآمد از تلگرام

 

کسب درآمد اینترنتی از طریق تلگرام چگونه است؟

این روزها کسب و کارهای تلگرامی فراوانند. منظورم کانال هایی نیستند که از طریق انتشار محتوای سرگرمی یا جوک، ممبرهای زیادی دارند و بخاطر تعداد اعضایشان با پذیرش تبلیغات دارند درآمد کسب میکنند.

بلکه مقصود از کسب و کارهای تلگرامی کانالهایی هستند که خدمت یا سرویسی یا محصولی را در موضوعات مختلف به اعضایشان ارائه میدهند. بدون شک اکثر این کسب و کارها توسط افرادی معمولی در منزلشان اداره میشود. مثلاً خانمی را درنظر بگیرید که از طریق کانال تلگرام خود عروسکهایی که میسازد را میفروشد یا هر چیز دیگری که میتوان در خانه تولید کرد مثل دوخت و دوز لباس، مانتو، پرده و نظایر آن و یا بافتن لباسهای زمستانی، کلاه، لیف های دستی و... که البته فهرست مشاغل خانگی که در تلگرام بازاریابی میکنند و محصولاتشان را میفروشند بی پایان هست و شما با کمی تفکر و جستجو در اطرافتان میتوانید این فهرست را کامل کنید و بطورکلی از این مدل کسب و کارهای تلگرامی کم نیستند. در مثال دیگر، شخصی را درنظر بگیرید که مشاور لاغری یا مربی یوگا یا فیتنس هست و در کار خود موفق و مشهور شده و به همین دلیل کانالی راه انداخته تا در هر وضعیتی بتواند به مشتریانش سرویس بدهد (مثلاً درمورد مشاور لاغری به مشتریان خود برنامه غذایی بفروشد).

نکته بسیار بسیار مهمی که دراینجا وجود دارد این است که غالباً این کانالها اعضای کمی دارند ولی با وجود تعداد ممبر پایین درآمد های بسیار خوب و بالایی دارند (دراکثر مواقع بیش از کانالهای معروف چند صد هزار ممبری). بخاطر اینکه اعضای این کانالها مشتریان واقعی آنها هستند وفقط برای اتلاف وقت و خندیدن یا سرگرم شدن وارد کانالشان نشده اند!!! و اساساً کانالهایی که به اینصورت فعالیت میکنند نیازهای واقعی ملت را مرتفع میکنند و به همین علت اعضای آنها واقعی و فعال هستند و همین اعضای واقعی هستند که سرمایه این کانالها محسوب میشوند و مشتریان وفادارشان را می ساند. اما هنوز این سئوال باقیست که:


چگونه از طریق تلگرام کسب درآمد کنم؟

بدیهی است که کسب درآمد از تلگرام با توجه به علایق و تخصص شما در هر زمینه و موضوع دلخواهی امکان پذیر است. اما بسیاری از عزیزان، دم دستی ترین اما درعین حال سخت ترین روش را برای کسب درآمد از تلگرام یعنی ایجاد کانالی به امید اینکه سرانجام روزی تعداد ممبرکانالشان زیاد شود تا بتوانند از طریق پذیرش تبلیغات کسب درآمد کنند را انتخاب میکنند. نیاز به گفتن نیست که کانال هایی که با این هدف ایجاد میشوند نیاز به اعضای زیادی دارند و رسیدن به چنین موقعیتی بسیار زمانبر و خیلی هم هزینه بر هست. چراکه تنها سرمایه چنین کانالهایی همان بازدیدکنندگانی است که در روز به آنها سر میزنند!

اما راه حل چیست؟ درحال حاضر بهترین روش برای کسب درآمد از تلگرام ایجاد کانالهایی با موضوعات و خدماتِ خاص است. یعنی با تمرکز شدن برروی عده ای خاص، سرویس یا خدمتی را به آنها عرضه کنیم.که در ادامه چند ایده را معرفی میکنم تا بتوانید کسب و کار تلگرامی خود را شروع کنید.


پیدا کردن ایده ای مناسب برای کانال تلگرام

میدانید ایده ای مناسب است که نیازی را پاسخ دهد. درعین حال ما واقعاً برای راه اندازی کانال تلگرامی نیاز به ایده دست اول یا جدیدی نداریم! شما میتوانید همان ایده هایی که قبلاً بوده را با سبکی بهتر و کامل تر از بقیه اجرا کنید. چیزی که مهم است ایجاد یک مزیت رقابتی و تفاوت مهم و چشمگیر هست.
برای اینکار پس از یافتن ایده یا موضوع مناسب برای راه اندازی کانال باید به بررسی رقبای خود بپردازید و نقاط ضعف و قوت آنها را پیدا کنید. یکی از ابزارهاای که در این مورد میتواند به شما کمک کند برنامه موبوگرام هست. شما با استفاده از برنامۀ موبوگرام میتوانید کانال های هم موضوع خودتان را پیدا کنید و کم و کاستی های آنها را شناسایی و برطرف کنید. به این ترتیب شما میتوانید کانالی موفق تر از آنها راه اندازی کنید.

واقعیت این هست که درحال حاضر در هر موضوعی که بخواهید کانالی راه بیندازید معمولاً کسانی قبلاً اینکار را کرده اند. اما این دلیل نمیشود که شما دیگر نتوانید در آن موضوع کانالی راه اندازی کنید و موفق شوید! و همانطورکه اشاره شد با بررسی آنها و پیداکردن کاستی ها و نقاط ضعفشان میتوانید تفاوت و مزیت رقابتی برای کانال خود ایجاد کنید.
البته روشهای خلاق زیادی برای یافتن یک ایدۀ مناسب برای ایجاد یک کانال جدید وجود دارد که همگی ریشه در یافتن یک نیاز جدید و مرتفع کردن آن دارند. بعنوان مثال بیایید تا به علایق و یا مشکلات خودمان فکر کنیم. مثلاً فرض کنید من آدم تنبلی هستم و حوصله خواندن متون طولانی را ندارم و همین یعنی یک نیاز که الان شما آنرا تشخیص دادید! حال باید راه استفاده از این نیاز و رفع آنرا هم کشف کنید تا به یک موضوع جالب برای کانالتان برسید. حالا فرض کنید چقدر خوب میشد که اگر کانالی وجود داشت که خبرهای ورزشی را بصورت صوتی منتشر میکرد تا من و شما دیگر مجبور نبودیم متون خبری طولانی را بخوانیم. پس رسیدیم به یک ایده جدید و عالی برای ایجاد کانال تلگرامی!


چگونه مطمئن شویم که به ایدۀ مناسبی رسیده ایم؟

قطعا پس از رسیدن به یک ایدۀ جدید نخستین سئوالی که ذهن شما را بخود مشغول میکند این هست که "حالا از کجا بدانم ایده ای که قصد عملی کردن آنرا دارم مناسب است یا خیر؟" یک روش برای اینکه بدانید آیا ایدۀ شما مناسب هست و تا چه حدی مورد استقبال قرارمیگیرد این هست که از خود مردم بپرسید. برای اینکار شما به راحتی توسط ربات نظرسنجی Vote@ میتوانید یک نظرسنجی راه بیندازید و آنرا به دوستان و نزدیکان بفرستید یا آنرا در گروه های خانوادگی یا سایر گروه هایی که عضو هستید منتشر کنید تا اطرافیانتان دربارۀ ایدۀ شما نظر بدهند.
البته اگر شما بیم آنرا دارید که ایدۀ شما لو رفته یا دزدیده شود میتوانید میتوانید بطور غیرمستقیم اینکار را انجام دهید. مثلا فرض کنید که شما میخواهید کانالی افتتاح کنید که خلاصه کتاب ها را بصورت صوتی در اختیار اعضا میگذارد. میتوانید در نظرسنجی تان بپرسید: آیا دوست دارید خلاصه کتابهای صوتی را از تلگرام بشنوید. بله یا نه؟ و آنرا به گروه های دیگر هم فوروارد کنید.

کسب درآمد از تلگرام

ایده های ناب برای شروع کسب درآمد از تلگرام

در ادامه ایده های جالبی مطرح میشود تا شما با یکی آنها کانال تلگرام خود را ایجاد کنید و کسب درآمد داشته باشید. همانطورکه قبلاً اشاره شد در این ایده ها لازم نیست که شما کانال چند ده هزار عضوری داشته باشید از طریق آنها بتوانید درآمد کسب کنید. چون قرارنیست با روش های معمول و پیش پا افتاده ای نظیر گذاشتن تبلیغات در کانال به درآمد برسید.
فقط دو نکته مهم هست که شاید در ابتدای را مسیر شما را منحرف کند و باعث پراکندگی افکار شما شود. نخست اینکه به این فکر نکنید که چون سایتی در زمینه کانال شما فعالیت میکند دیگر کسی به کانال شما نیاز ندارد. درحال حاضر کاربران موبایلی خیلی بیشتر از سایر کاربران هستند و کسی که فقط از تلگرام استفاده میکند هیچوقت به وب نمیرود. و نکتۀ دیگر اینکه در ابتدای افتتاح کانال خود نباید تا چند وقتی بفکر کسب درآمد باشید. چراکه در ابتدای کار که تعداد اعضای کانال شما کم هستند بیشتر باید بفکر جذب ممبر باشید. بهتر است که در ابتدای راه اندازی کانال، خدمات یا هر چیزی که است تا جایی که امکان دارد رایگان باشد.


ایدۀ اول: کانال نیازمندی های بومی ایجاد کنید

اساساً کانال هایی که بطور بومی فعالیت دارند تاکنون خیلی خوب جواب داده اند. فرض کنید شما خدمات و سرویس های گردشگری را در کانالتان معرفی میکنید و یا محصولات محلی شهر یا منطقه زندگیتان را بفروش میرسانید یا یک مثالی که اجرای آن خیلی ساده هست: فرض کنید به کسی نیاز دارید که محل زندگی اش درشهر شما باشد تا بتوانید از نیرو و تخصص وی در کارتان استفاده کنید. وقتی کانالی در تلگرام باشد که افراد متقاضی کار را در شهر شما معرفی کند آیا از آن استفاده نمیکنید؟ ساده ترین راه برای افرادی که میخواهند کسب و کارشان را به منطقه یا شهر خود معرفی کنند استفاده از تبلیغات در کانال تلگرام بومی همان منطقه است. در این ایدۀ اخیر شما برای شروع باید کانالی راه اندازی کنید و آگهی نیازمندی شهرتان را درآن بگذارید. هیچگاه کسی که مثلاً در شهر شما به یک لوله کش یا وانت بار احتیاج دارد نمیرود در یک کانال سرگرمی تقاضا خودرا مطرح کند.

ازآنجاکه تبلیغات در چنین کانالهایی کاملاً هدفمند می باشد قطعاً مردم شهر شما از چنین ایده ای استقبال میکنند و روش درآمدزایی دراین کانالها هم به اینصورت هست که شما بعنوان ادمین کانال در ازای ثبت هر آگهی مبلغی را دریافت میکنید. پیشنهاد میشود ابتدا با آگهی رایگان شروع کنید و پس از مشهور شدن و شلوغ شدن کارتان سعی کنید مبلغ کمی دریافت کنید تا هر کسی به استفاده از سرویس کانال شما تحریک شود. این ایده میتواند در جهت های مشابه گسترش داده شود مثلاً کانال خرید و فروش لوازم منزل یا نمایشگاه اتومبیل یا خدمات نظیر اینها که اصلاً کم هم نیستند.


دومین ایده: کانال آموزشی راه بندازید

امروزه مردم برای وقت و انرژی خود ارزش زیادی قائل هستند به همین دلیل برای یادگیری و آموزش خود از دوره های حضوری استفاده نمیکنند زیرا علاوه بر تحمیل هزینه های اضافی، وقت و انرژی آنان را هم هدر میدهد. بنابراین آموزش غیرحضوری یکی از روشهای مهم برای کسب درآمد از اینترنت برای اساتید، مربیان و متخصصین در هر حوزه ای شده است.
بطورکلی آموزش از راه دور یکی از پولسازترین زمینه های کاری در اینترنت است و کانالی که بصورت حرفه ای موضوع خاصی را آموزش بدهد بسیار کمیاب هست. بنابراین پیشنهاد میشود که کانالی آموزشی در هر حوزه ای که درآن تخصص یا علاقه دارید با محتوایی دست اول منحصربفرد ایجاد کنید. مثلاً کانال آموزش سلامتی یا آموزش آشپزی یا هر موضوع پر طرفدار دیگری که میتوانید راه اندازی کنید.

همانطورکه میدانید بسیار مهم است که کانال شما محتوای آموزشی ارزشمند و مناسبی را برای اعضای خود عرضه کند تا آنان حاضرشوند برای محتوای شما پول بدهند. زمانیکه وقتش رسید و توانستید خودتان را جا بندازید و احساس کردید ممبرهای واقعی شما زیاد شده اند میتوانید توسط ارائه محصولات آموزشی یا برگزاری دوره های آنلاین و غیرحضوری کسب درآمد کنید. همواره بخاطر داشته باشید که برای حفظ اعضا و طرفدارانتان کاری که باید انجام دهید تولید محتوای با کیفیت و آموزشهای منحصر به فرد است. همانطور که اشاره شد موضوع کانال نیز به علاقه و تخصص شما بستگی دارد بنابراین فرقی ندارد که کانال شما چه چیزی را آموزش دهد.
به مثال زیر توجه کنید :

کلاس آنلاین آموزش آرایشگری
زمان برگذاری کلاس جمعه ساعت 15 الی 18
هزینۀ ثبت نام: 30 هزار تومان

بعد از اینکه اعضای شما با پرداخت مبلغ موردنظرتان ثبت نام کردند شما میتوانید بسادگی کلاس آنلاین خود را در یک گروه خصوصی اجرا کنید و محتوایی که برای کلاس خود درنظر گرفته اید در اختیار ثبت نام کنندگان قرار دهید.


سومین ایده: ایجاد کانالی برای فروش کتاب های صوتی

نیاز به گفتن نیست که با ظهور گوشی ها هوشمند بسیاری از اشخاص از آن برای گوش دادن به محصولات صوتی در زمانهای سوخته و از دست رفته شان (مانند اوقاتی که رفت و آمد یا در اتوبوس و مترو هستند) استفاده میکنند. بسیاری از افراد حوصله مطالعه کتابها را ندارند اما اگر خلاصۀ همان کتابها برایشان بصورت صوتی محیا باشد از آن استقبال میکنند. بطور خلاصه میتوان گفت که در این ایده شما درکانالتان به عرضه محتوای صوتی می پردازید. مطمئن باشید اگر موضوعات پرمخاطب را هدف بگیرید اعضای بیشتری را میتوانید جذب کنید.
برای شروع پیشنهاد میشود از خلاصه کردن کتابهای پرفروش در زمینه های مختلف استفاده کنید. مثلاً چندتا از کتابهای مشهور آنتونی رابینز، وین دایر یا برایان تریسی که در حیطۀ علم موفقیت هست خلاصه و آماده کرده و به صوت تبدیل کنید.

برای کسب درآمد از چنین کانالی باید کمی متفاوت عمل کنید و اندکی خلاقیت بخرج دهید. برای کسب درآمد از این ایده و جذب مخاطبان بیشتر باید قسمتی از کتاب صوتی خودرا در کانال منتشر کنید تا اعضای کانالتان از کیفیت و محتوای کتاب صوتی شما اطلاع پیدا کنند. برای فروش کتاب ها نیز میتوانید به روش های متفاوتی عمل کنید.
یک راه این است که شما کانال دیگری بصورت خصوصی ایجاد کنید و در آن تمام کتابهای صوتی که تولید میکنید را بصورت کامل قرار دهید و هر کسی که مایل به دسترسی به آرشیو کتابهای صوتی شما بود هزینه ای برای عضویت سالانه پرداخت کند تا بتواند لینک آنرا دریافت کرده و عضو کانال خصوصی شما شود. روش دیگر استفاده یا ساختن یک ربات فروشگاهی تلگرام است. شما میتوانید با یک جستجوی ساده در اینترنت سایت هایی را در زمینه ساخت ربات پیدا کنید و با استفاده از آنها ربات فروشگاهی خود را بسازید. این ربات فرایند فروش محصولات شما را میتواند بصورت خودکار انجام دهد. فرض کنید شخصی میخواهد کتابی را از شما بخرد. این فرد با استفاده از ربات تلگرامی شما میتواند درخواست خود را ثبت کند و ربات بصورت خودکار مراحلی را باید طی کند تا بتواند پرداخت را انجام دهد به او میگوید و درانتها لینک دانلود کتاب در اختیار او قرار میدهد.


ایدۀ چهارم: کانالی برای افرادی که کاری را انجام میدهند

این ایده درواقع شبیه سازی سایت "انجام میدم" اما به واطۀ یک کانال هست. در این ایده مثل سایت "انجام میدم" هرشخصی میتواند در کانال شما حرفه و تخصص خودش را معرفی کند شما هم میتوانید کانال تلگرامی راه اندازی کنید و به این صورت کسب درآمد کنید. مثلا فرض کنید شخصی مترجم هست و میتواند ترجمه متون انگلیسی را انجام دهد یا کسی میتواند برای کانالهای تلگرام ممبر فیک بگیرد یا شاید فرد دیگری که میتواند ادمین کانال برای پست گذاشتن در کانالهای تلگرام باشد به اینصورت خود را معرفی کند: من ماهی 500 هزارتومان میگیرم و برای کانال شما روزی 10 تا پست جدید و متفاوت میذارم.

درآمدزایی از این کانال به دو صورت میتواند انجام گیرد. نخست اینکه شما بعنوان شریک کسی که کار خود را در کانالتان معرفی میکند وارد صحنه شوید و درصدی از اجرت کارش را دریافت کنید. در روش دیگر که اجرای آن بسیار ساده تر است شما از هر شخصی که میخواهد حرفه و تخصص خودرا در کانال شما معرفی کند هزینه ای را یکبار برای همیشه دریافت میکنید. بهترین کار این است که با کمترین هزینه هر کسی بتواند توانایی خودرا در کانال شما معرفی کند.

برای دریافت اطلاعات حرفه ای به صفحه: "کسب درآمد از تلگرام" مراجعه کنید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما