تنظیماتی که در تلگرام دسکتاپ یا تلگرام کامپیوتر وجود دارد، در تلگرام گوشی تلفن همراه شما هم هست. البته با تفاوت هایی بسیار ناچیز و اندک. میخواهیم که در اینجا بطورکامل با تنظیمات تلگرام در کامپیوتر آشنا بشویم. بنظر میرسد که الان شما تلگرام را روی کامپیوتر خود نصب کردید. پس آنرا اجرا نمایید و روی گزینۀ Settings کلیک کنید. این بخش همان تنظیمات کلی تلگرام در کامپیوتر است که با هم تمامی قسمت های آنرا مرور میکنیم.

در بالاترین قسمت این بخش از تلگرام شما نام و نماد تلگرام خود را می بینید. اگر تا به الان تصویری برای حساب تلگرام خود تعیین نکرده باشید، می توانید روی دکمۀ Set Profile Photo کلیک کنید و از روی کامپیوتر خودتان یک عکس برای نماد تلگرام انتخاب کنید. خیلی ساده این کار شدنی است. حالا ما گزینه‌های دیگر موجود در این صفحه را که در دسته های جداگانه بر حسب موضوع دسته بندی شدند را، هریک توضیح خواهیم داد.

تنظیمات تلگرام

setting (تنظیمات) تلگرام

Contact info

شماره تلفن خودتان را در قسمت Phone number و نام کاربری را در Username میتوانید ببیند. همینجا میتوانید نام کاربری برای اکانت یا حساب تلگرام خود تعیین کنید که دیگران هم میتوانند با این نام کاربری شما را از قسمت سرچ یا جستجوی تلگرام پیدا کنند و هم اینکه با دادن این شناسه یا ID به دیگران راحت تر می توانند شما را به فهرست مخاطبین خود در تلگرام اضافه کنند. کلاً شناسه کار را راحت تر میکند.

 

Notifications

تنظیمات موجود در این قسمت برای تنظیمات اطلاع رسانی های تلگرام کاربرد دارد که یکی یکی با آنها هم آشنا خواهیم شد.

⬅️ Desktop notifications برای اینه که اگر میخواهید اطلاع رسانی هایی که روی میزکار ویندوز زمانیکه در هر نرم افزاری هستید برای شما نمایش داده شود، این گزینه را فعال کنید. معمولاً این اطلاع رسانی ها در زمانیکه یک پیام جدید برای شما ارسال میشوند، بصورت یک نوار بشکل افقی وارد صفحه نمایش خواهند شد و شما متوجه خواهید شد که یک پیام دارید. البته اگر این نوع اطلاع رسانی های تلگرام باعث مزاحمت و آزار شما میشوند، میتوانید آنها را از همینجا غیرفعال کنید. با غیرفعال کردن این گزینه اعلانات برنامه بطورکلی بسته خواهد شد.

⬅️ Play sound درصورت رسیدن یک پیام تلگرام صدایی از خودش دَر میکند! اگر میخواهید این صدا ساکت شود، باید این مورد را غیرفعال کنید. پس اگر گزینه Play Sound فعال یا چک دار باشد باعث پخش صدای اعلانات یاNotification ها میشود.

⬅️ Include muted chats in unread count با فعال کردن این گزینه ، کانالهایی که شما بصورت بیصدا کردید، در تعداد شمارش پیام های خوانده نشده بحساب نمیایند. این عدد در کنار نماد تلگرام در سینی ویندوز بنمایش در خواهد آمد.

⬅️ فعال بودن گزینه Include muted chats in unread count باعث اضافه شدن تعداد پیام های گروه ها و کانالهای بیصدا شده به شمارنده کل پیام های خوانده نشده میشود. یکی از عزیزان سئوال کرده بود:

چگونه در تلگرام دسکتاپ فقط تعداد پیام های خوانده نشده از چت های Mute نشده را مشاهده کرد؟

در تلگرام دسکتاپ تعداد پیام‌های خوانده نشده حتی اگر جزو پیام‌های بی صدا یا Mute شده باشند باز هم شمارش می‌شوند و کنار نام و آیکون کانالها و گروه ها نمایش داده می‌شوند. این موضوع ممکن است باعث حواس پرتی شما شود و این تصور را ایجاد کند که پیامهای مهمی منتظر خوانده شدن هستند.

خبر خوب اینکه شما می‌توانید تنظیمات تلگرام را به گونه‌ای تغییر دهید که فقط تعداد پیام‌های خوانده نشده از چت‌هایی که Mute نشده‌اند نشان داده شوند. برای انجام اینکار، در Setting تلگرام (نسخه دسکتاپ) تیک گزینه Include muted chats in unread count را بردارید. از این پس فقط تعداد کل پیام‌های خوانده نشده‌ از چتهایی که Mute نشده‌اند شمارش و نشان داده می‌شوند.

⬅️ با استفاده از گزینه یNotifications position and count میتوانید محل و تعداد اعلانات را تغییر دهید. بعد از انتخاب Notifications position and count با این صفحه روبرو خواهید شد که میتوانید تعداد پیامهای نمایش داده شده را از بخشNotifications count تغییردهید و همچنین موقعیت نمایش پیام ها را با استفاده از جایگاه های نمایش داده شده در مانیتور انتخاب کنید .


General

تنظیمات کلی نرم افزار دستاپ تلگرام یا تلگرام کامپیوتر از این قسمت قابل دسترس است.

⬅️ Update automatically اگر میخواهید نرم افزار تلگرام بصورت خودکار با اتصال به اینترنت بروز شود و همیشه از آخرین نسخه استفاده کنید این گزینه را فعال کنید.

⬅️ Show tray icon برای نمایش نماد نرم افزار در سینی ویندوز (قسمت سمت راست نوار پایین ویندوز) این گزینه را فعال کنید. در غیراینصورت غیرفعالش کنید.

⬅️ Show taskbar icon اگر میخواهید نماد نرم افزار با بالا آمدن پنجرۀ آن در نوار وظیفه در پایین ویندوز ظاهر شود، این گزینه را فعال کنید.

⬅️ Launch Telegram when system starts با فعال کردن این گزینه زمانیکه کامپیوتر شما روشن میشود، بصورت خودکار تلگرام هم اجرا میشود.

⬅️ با فعال بودن گزینه Launch minimized وقتی تلگرام در اوایل روشن شدن کامپیوتر اجرا میشوند، بحالت کوچک شده در خواهد آمد.

⬅️ Place Telegram in «Send to» menu اگر میخواهید گزینۀ تلگرام هم به فهرست راست کلیک و دستور Send to یک پرونده در ویندوز اضافه شود این گزینه را فعال کنید. اینکار برای راحتی ارسال یک فایل با استفاده از تلگرام استفاده میشود.

⬅️ Interface scale در این قسمت میتوانید مقیاس اجزاء موجود در پنجرۀ تلگرام را تعیین کنید. هر چقدر این لغزنده را بسمت راست بکشید، اجزاء موجود در تلگرام بزرگتر خواهد شد که این برای کسانی که چشم های ضعیفی دارند میتواند مناسب باشد.


Chat settings

در قسمت Chat settings تنظیمات مربوط به چت و دیگر بخشهای ارسال و دریافت پیام را از این قسمت میتوانید تعیین کنید.

⬅️ با فعال کردن گزینهRaplace emoji شکلک هایی که با حروف و علامتهای انگلیسی وارد میکنید خودکار به شکلک های گرافیکی تبدیل میشوند. اگر میخواهید بدانید این شکلک ها چه هستند، روی View List در روبروی این گزینه کلیک کنید.

⬅️ Send by Enter اگر میخواهید پیامی که در قسمت چت مینویسید را با استفاده از یک Enter از صفحه کلید ارسال کنید، این مورد را فعال کنید. اما اگر میخواهید با گرفتن دکمۀ Ctrl و زدن Enter ارسال صورت گیرد، گزینۀ زیر این مورد را فعال کنید. با هر کدام که راحت تر هستید، میتوانید آنرا فعال کنید.

⬅️ Dont ask download path for each file این گزینه را فعال کنید که برای هر بار دریافت فایل از شما سئوال نپرسد که این پرونده را در کجا از کامپیوتر شما ذخیره کند. حالا با کلیک روی پیوند default folder میتوانید پوشۀ پیش فرض را انتخاب کنید که کجا باشد. اما معمولاً در پوشۀ Downloads خود ویندوز ذخیره ها انجام خواهد شد.


Chat background

از طریق گزینه های این بخش میتوانید تصویر پس زمینۀ بخش چت یا گفتگوی این لاین را تعیین کنید. روی Choose from gallery کلیک کنید تا یک تصویر از تصاویر پیشفرض خود تلگرام را انتخاب کنید. اما اگر میخواهید از یک تصویری که روی کامپیوتر شماست یکی را انتخاب کنید، روی Choose from file کلیک کنید و از روی هاردِ کامپیوتر یک تصویر را انتخاب کنید. عکس شما کوچک است و میخواهید بصورت موزاییکی تصویر پس زمینۀ بخش چت را پُر کند، گزینۀ Tile background را فعال کنید.

 


تنظیمات پیشرفته در بخش Anvanced setting قرار دارند.

Local storage

میزان مصرف شده از حافظۀ محلی یا همان حافظۀ سخت شما را نشان میدهد. با کلیک بر این گزینه کادری باز میشود که تعدادکل تصاویری که تا به الان دانلود شده و همچنین حجم دانلودی مصرف شده برای این تصاویر بشما نشان داده که بچه میزان است! پس اگر اینترنت شما زود به زود تمام شد، بدانید دلیلش چیست. در ضمن تعداد و حجم پیامهای صوتی را هم میتوانید اینجا ببینید. با کلیک روی Clear all موجود در این کادر، کل این فایلها پاک خواهند شد. اگر نیازی به آنها ندارید و نمیخواهید دوباره به آنها مراجعه کنید، بهتر است که اینکار را انجام دهید. باعث افزایش سرعت تلگرام شما خواهد شد.

بعنوان مثال اگر میخواهید برای باز کردن تلگرام روی کامپیوتر و خواندن پیام ها یک رمز عبور قرار دهید، باید روی Turn on local passcode کلیک کنید و یک رمز عبور تعیین کنید. یا برای دیدن کل جلساتی که وارد حساب تلگرام شما با دستگاه های مختلف شدند، می بایست روی Show all sessions کلیک کنید. در پنجرۀ دیگری که برای شما باز می شود، میتوانید ورود هر دستگاه به حساب تلگرام خودتان را مسدود کنید.

 

تنظیمات تلگرام در کامپیوتر

بدین ترتیب شما با تنظیمات تلگرام در کامپیوتر به طور کامل و جامع و ریز به ریز آشنا شدید و الان هر ترفند ظاهری که در تلگرام وجود دارد را یاد دارید. البته گفتم ترفند ظاهری! چون تلگرام دارای ترفندهای مخفی هم هست که برای یاد گرفتن آنها باید با دیگر آموزش های سایت آموزش تلگرام همراه باشید. باشد که تلگرام کار حرفه ای شوید!!!

برای مطالعه بیشتر لطفا صفحۀ کسب درآمد از تلگرام را هم بخوانید

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

چجوری باید پلی کردن موزیک رو مثل اندروید کنم ؟ الان از هرجا پلی کنی میاد پایین میخوام از هرجا پلی میکنم بره بالا

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما