بک لینک گرفتن از سایت ویکی پدیا رویا های اکثر وبمسترانی هست که تاثیر آنرا در سئو میدانند.

اما سئوال اساسی این هست که: چگونه میتوان از ویکی پدیا بک لینگ گرفت؟ این سئوالی ست که میخواهم اینجا به آن یک جواب جامع و کامل بدهم.

اما قبل از شروع این بحث باید به این سئوال جواب داده شود که: چرا و چگونه سایت ویکی پدیا به چنین موفقیت افسانه ای دست یافته و چرا ویکی پدیا در سئو ، سالهاست که رتبه اول گوگل هست؟

هرکسی که حتی یکبار از گوگل برای جستجو مطالب خود استفاده کرده باشد، حتماً سایت ویکی پدیا را در نتایج اول گوگل مشاهده کرده و شاید از آن استفاده کرده باشد.

ویکی پدیا چیست؟

نیاز به گفتن نیست که تقریباً در برخی موضوعات، هر چیزی که شما جستجو کنید، نخستین سایتی که غالباً در صفحه اول موتورهای جستجو دیده میشود، ویکی پدیا است. حتماً می پرسیدکه "مگر سئو ویکی پدیا چگونه است که در هر عبارت کلیدی که جستجو میشود، رتبه اول است؟" و این سایت چگونه توانسته تا این حد در سئو موفق بشود و مرور به اینچنین اعتبار و عظمتی برسد که وصف ناپذیر است؟ و آیا میتوان از ویکی پدیا الگوگرفت...

نخستین ایده ای که به سر میزند این هست که: ما هم میاییم و یک سایت مثل ویکی راه می اندازیم و حتماً موفق می شویم. اما لازمست بدانید که خیلی ها اینکار را انجام داده اند و به هیچ نتیجه ای نرسیدند!

شخصاً بارها برای من اتفاق افتاده است که مطلبی را جستجو کرده ام و ویکی پدیا را در صفحه اول و در اکثر اوقات در لینک اول یا نهایتاً دومین لینک دیده شده و همواره از خود پرسیده ام: دلیل آن چه میتواند باشد که یک سایت دانشنامه میتواند تا این اندازه برای گوگل مهم باشد.

آنچه درمورد هر وبسایتی اتفاق می افتد این هست که وقتی سایتی مطلب مفیدی منتشرمیکند گوگل نسبت به آن دید مثبتی پیدا میکند و با انتشار نوشته های بعدی، بیشتر به آن اطمینان میکند و رتبه بهتری به آن میدهد و موقعیکه بطورمنظم و دائم محتوا تولید میکند گوگل صفحات آنرا بطورخودکار در کمترین زمان ممکن ایندکس میکند. حالا شما فرض کنید این سایت با این همه مطالب مفیدی که دارد و با این همه نویسنده تا چه حّدی میتواند در رتبه گرفتن از گوگل موفق باشد.

برای اینکه دقیقاً علت موفقیت ویکی پدیا را دریابید بد نیست باهم دلایل توفیق افسانه ای این سایت را مرورکنیم. حداقل دستاوردی که از اینکار حاصل میشود این هست که سایت هایی که مانند ویکی پدیا موفق هستند چگونه فعالیت میکنند. چراکه اکثر سایتهایی که مانند ویکی پدیا از دامین اتوریتی بسیار بالایی برخوردارند در تعدادی از این ویژگی ها با ویکی پدیا مشترک هستند.

علت موفقیت ویکی پدیا


۱-بازدیدکنندگان خودشان نویسندگان ویکی پدیا هستند!

وقتی که شما یک نفر را فقط و فقط برای نوشتن و تولید محتوای سایت خود استخدام میکنید قطعا محتوای سایت شما هم از نظر کَمیّت و هم از لحاظ کیفیت ارتقا پیدا میکند. اکنون تصور کنید این یک نفر بشود مثلا ده نفر یا حتی بیشتر مثلا صد نفر! چقدر سایت شما دیده میشود و چقدر زود رشد خواهید کرد پس یکی از دلایل موفقیت این سایت داشتن نویسنده های فراوان هست.

هر کسی که وارد سایت میشود وقتی متوجه میشود میتواند مطلب بگذارد مطلب خودرا قرارمیدهد یا مطالب گذشته را ویرایش و تکمیل میکند. حتماً تاکنون شما در چندین سایت بزرگ این اتفاق را دیده اید که یک تیم و گروهِ اختصاصی برای تولید محتوا دارند. پس میتوان اولین دلیل موفقیت ویکی پدیا را تولید محتوا توسط بازدیدکننده دانست.

بدل و نمونۀ موفق اینکار سایت هایی هستند که پست مهمان می پذیرند که در میان سایتهای خارجی بسیار مرسوم هست اما وبسایت های ایرانی هنوز آنچنان که باید، قدرت آنرا درک نکرده اند. یک نمونه موفق دیگر فرم ها هستند با اینکه مدیران یک انجمن تصور میکنند که مالک آن هستند اما واقعیت این هست که فعالیتِ کاربران آن انجمن باعث رونق آن شده و مطالب و محتوایی که کاربرانِ یک فروم تولید میکنند آنرا پابرجا و فعال نگه میدارد. و نه دخالت مدیران در حذف مطالب یا مسدود کردن اکانت کاربران.

 


۲-تولید محتوا بیشتر یعنی لینک طبیعی بیشتر

بدیهی است که هر سایتی که روزانه محتوای زیادی تولید کند سایتهای زیادی به مطالبش لینک میدهند. چراکه میخواهند هم محتوای خودشان اعتبار پیداکند و هم به یک منبع معتبر استناد کنند. پس در طول چند سال همین لینکهای طبیعی به رشد رتبۀ سایت کمک زیادی میکند و به همین علت هست که وقتی شما جستجو میکنید مثلاٌ: "بهینه سازی موتورهای جستجو" لینک اول در نتایج جستجو، سایت ویکی پدیاست. چرا که حتی خودمن هم در انتشار محتوای سایتم یا pbn هام بارها به آن لینک داده ام.

پس یکی از دلایلی که ویکی پدیا در نتایج جستجو، خیلی زیاد دیده میشود بخاطر بک لینک های طبیعی و کسب رتبه است که برای مطالب مفید توانسته است بیاورد و چون سایت مثل ویکی پدیا هرگز نمیتوانند اسپمر باشد اکثرا لینک ها برای آن بسیار مفید است.

 


۳- ویرایش دائمی مطالب حذف و سریع لینک های اسپم

ویژگی ذاتی ویکی پدیا، بروررسانی دائمیِ محتوای آن و بطورکلی پویا بودن آن است. هر کسی میتواند مطالب این سایت را با ویرایش اطلاعات و منابع در هر لحظه بروز کند تا همیشه مطالب آن مفید باقی بماند و بتواند باعث جذب بیشتر بازدیدکننده شود. تصور کنید اگر مثلا از ابتدای شروع فعالیت این سایت تمام مطالب دست نخورده باقی میماند تا حالا ویکی پدیا به یک گورستان محتوا تبدیل شده بود که مطالب آن همگی تاریخ گذشته و از رده خارج بود.

بنابراین یکی از دلایل پویا بودن آن ویرایش مطالب آن توسط کاربرانش هست مزیت دیگری این اتفاق، جلوگیری از مطالب اسپم است. هر چقدر که شما در سایت خود با اسپم بجنگید سایت سالم تر و قابل اطمینان تری دارید که هر لحظه شما را به موفقیت نزدیکتر میکند.

پس میتوان گفت ویکی پدیا به شدت با اسپم جنگیده است و با مطالب غیراصیل و لینک های غیرمرتبط اسپم میجنگد که سایت خود را بهترین جلوه دهد. پس یادتان باشد ویکی پدیا بخاطر چند ویژگی محتوای قوی و لینک های طبیعی و مبارزه با اسپم و خاص بودن و اجتماعی بودن توانسته است بسیار موفق باشد.

شما هم اگر میخواهید موفق باشید سعی کنید روابط اجتماعی خودتان را با سایت های دیگر بیشتر کنید و از پست های مهمان استفاده کنید و سعی کنید هر روز محتوای قوی تر و لینک های طبیعی بهتری داشته باشید.


۴- اساس کار ویکی پدیا محتوا است

من روی تولید محتوای نفیس خیلی تاکید دارم و بخاطر همین دوباره روی بازاریابی محتوا تاکید میکنم. بدون محتوای حسابی تمام تکنیک های سئو بیهوده، و فقط اتلاف وقت و هزینه هست.

همانطور که میدانید گوگل به مسئله تولید محتوا اهمیت زیادی می‌دهد. گوگل به سایت‌هایی که محتوای ارگانیک و بر اساس اصول سئو منتشرمیکنند، اهمیت بسیار زیادی میدهد. ویکی پدیا سعی کرده است که بعنوان یک سایت مرجع، از هر موضوعی اطلاعات دقیق و به‌روز شده ای داشته باشه.

سایت‌های زیادی وجود دارند که از مطالب این سایت کپی کرده و در بخش مقالات خود قرار داده‌اند و نشر محتوای یونیک با اصول سئو، باعث افزایش سئو ویکی پدیا شده است. پس نتیجه میگیریم که با تولید و نشر محتوای یونیک و نفیس، رتبه سایت خود را میتوان افزایش داد.

 


۵- ایجاد صفحات برای هر شرکت یا شخص

ازآنجا که سئو ویکی پدیا نسبت به بقیه سایت ها بسیار بالاتر هست، بسیاری از شرکت‌ها سعی کرده‌اند که یک صفحه شخصی در این سایت ایجاد کنند و به معرفی و چشم‌اندازهای کسب‌وکار خود بپردازند و بعد به تبلیغ آن صفحه از طریق قراردادن لینکش در سایتشان بپردازند. گاهی این شرکت ها با لینک بیلدینگ برای صفحات ویکی پدیایی که برای خود ساخته اند سعی در افزایش اعتبار آن میکنند تا لینک بیلدینگ در این صفحات با ارزش تر شود که ضروری نیست و توصیه نمیشود.

 


۶- افزایش رتبه در نتیجۀ بک لینک های طبیعی بسیار زیاد

گوگل به سایت‌هایی که بک لینک خارجی زیادی دریافت می‌کنند، اهمیت می‌دهد. ویکی پدیا ازآنجاکه یک سایت مرجع است و در تمامی موارد کلی اطلاعات جامع و کاملی دارد، بسیاری از شرکت سعی می‌کنند که در کلمات کلیدی خاصی به این سایت لینک دهند. این مسئله باعث افزایش تعداد بک لینک های ویکی پدیا (بطور کاملاً طبیعی و کلاه سفید) شده که این افزایش رتبۀ سئوی ویکی پدیا را بدنبال دارد.

 


۷- به روز رسانی و تغییر دائم مداوم

ویکی پدیا سایتی است که هرکسی که دوست داشته باشد با ساختن اکانت در آن، حق ویرایش محتوا و نوشته های آنرا دارد و حتی می‌تواند صفحات جدیدی را به این سایت اضافه کند و محتوای آنرا به روزرسانی کند. مشکلی که اکثر سایت‌ها دارند این هست که اولاً محتواها بعداز چند وقت فراموش میشود و بدون هیچ به روزرسانی، ثابت بحال خود رها میشوند که این باعث کاهش رتبۀ سئوی صفحات به مرور زمان میشود. ثانیاً بعد از گذشت چندوقت دیگر هیچ بک لینکی به محتوای آنها داده نمی‌شود. ولی اصلاً ویکی پدیا به اینصورت نیست، بلکه علاوه بر دریافت لینک دائمی از سایت‌های مختلف، محتوای آن توسط کاربرانش به روز می‌شود که این دو عامل مهمترین دلایل بهبود سئو ویکی پدیا و یا هر سایتی است که چنین ویژگی داشته باشد.

بنابراین همه محتوای تولید شده در ویکی پدیا دست اول و یونیک هست و اگر در برخی موارد محتوای کپی شده باشد قطعاً منبع آن محتوا ذکر شده. اکنون وقت آن رسیده که به یک سئوال بسیار مهم جواب داده شود: چگونه میتوانیم از ویکی پدیا برای بهبود رتبه سایتمان استفاده کنیم؟

آیا ویکی پدیا باعث افزایش رتبه سایت من می‌شود

 


سئوال مهم: آیا ویکی پدیا باعث افزایش رتبه سایت من می‌شود؟

سئوی داخلی ویکی پدیا بسیار اصولی و قوی هست. تمام مقالات مرجع دارای فهرست هستند و هریک از عناوین این فهرست به سایر صفحات لینک شده اند. اکثر مقالات مرجع ویکی پدیا درواقع مگاپست هایی هستند که بیشتر از 30 هزار کلمه، محتوا دارند. بنابراین در ویکی پدیا شما میتوانید لینک‌های داخلی زیادی را مشاهده کنید.


لازم به ذکر است که ویکی پدیا تمامی لینک‌های خارجی خودرا بصورت نوفالو درآورده و این یعنی ظاهراً لینک بیلدینگ در ویکی پدیا اثر مثبتی برروی سایر سایت ها نباید داشته باشد. اما با اینکه گوگل صراحتاً بارها اعلام کرده لینک های نوفالو را نادیده میگیرد ولی بارها در سایت های همکاران اثر لینکهای ویکی پدیا را شاهد بوده ام. درهر صورت جداقل دستاوردی که بک لینک گرفتن از ویکی پدیا برای سایت شما دارد این هست که باعث برند سازی و نمایش لینک سایت شما به بقیه می‌شود.

 

دقت و تفحص در سئوی داخلی ویکی پدیا تجربیات ارزشمندی میتواند برای شما به ارمغان بیاورد. در تمام صفحات وب سایت ویکی پدیا تعداد بسیار زیادی لینک داخلی وجود دارد که به جرات میتوان گفت بالاترین حّدِ لینک سازی داخلی در کل سایت های دنیا در ویکی پدیا هست. علاوه براین سبک بودن صفحات وب سایت نیز در سئو ویکی پدیا نقش بسیار موثری ایفا میکند. در تمام صفحات ویکی پدیا متن های طولانی و در بعضی از آنها از یک یا دو عکس استفاده شده است و هیچ ویدئوی سنگین یا فایل فلشی در این سایت دیده نمیشود که همین مسئله باعث شده این سایت بسیار چابک باشد و با سرعت عالی، بالا بیاید و صفحات سایت بهینه و سبک باقی بماند.

 

از آنجایی که در سالهای اخیر گوگل به سرعت سایت ها اهمیت بسیار بیشتری میدهد سایت های سنگین که کندتر از سایت های رقبا لود میشوند اگر تمام فاکتورهای سئوی گوگل را هم رعایت کرده باشند اغلب نمیتوانند در گوگل رتبۀ خوبی بدست بیاورند. برای تست سرعت سایت میتوانید از ابزار تست سرعت سایت مثل پیج اسپید اینساید(page speed insights) ویا سایت GTmetix استفاده فرمایید.

 آیا همه باید در ویکی پدیا یک صفحه داشته باشند؟

هیچ لزومی ندارد که همه کسب و کارهای آنلاین در ویکی پدیا یک صفحه اختصاصی داشته باشد؛ ولی داشتن چنین صفحه ای قطعاً در رشد کسب و کار شما موثر هست. ممکن است که در سایت خود، تمامی اطلاعات در هر صفحه ای پراکنده باشد؛ اما در ویکی پدیا می توانید همه را یکجا و بصورت خلاصه قراربدهید. حتی بارها دیده شده که لینک ویکی پدیای یک سایت، از لینک صفحه اصلی آن در نتایج جستجو بالاتر بوده است.

همانطور که اشاره شد، همه میتوانند صفحات ویکی پدیا را ویرایش و تغییر بدهند؛ اما هر تغییری که در ویکی پدیا انجام ‌شود باید توسط خود ویراستارهای سایت ویکی پدیا بررسی و تائید شود. این مهمترین نکته ای است که هنگام نویسندگی در ویکی پدیا باید مدنظر داشت.


نکته بعدی اینکه ویکی پدیا بندرت صفحات شرکت‌ها را تائید میکند، مگر اینکه متن نوشته‌ شده مطلقاً تبلیغاتی نباشد. ازآنجاکه سئو ویکی پدیا خیلی قوی است، برخی دوست دارند از این نعمت، سوءاستفاده کنند ولی اگر ویکی پدیا صفحه ای را تبلیغاتی تشخیص دهد، بلافاصله کل آن صفحه را حذف میکند.

 

درسی که تا اینجا میتوان گرفت این هست که: اگر میخواهید سئوی سایت شما مانند ویکی پدیا بشود، باید محتوای مرجع و یونیک بنویسید و در سایت خود منتشر کنید. محتوایی که باعث شود دیگران به صفحات سایت شما لینک بدهند. البته سایر فاکتورهای سئو هم باید رعایت شود و حتماً طراحی سایت شما باید با رعایت اصول سئو و بر اساس بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو انجام شود.

لینک سازی در ویکی پدیا


لینک سازی در ویکی پدیا

شاید رویاپردازی بنظر برسد اما اگر راهکارهای آنرا بدانید واقعاً میتوانید از ویکی پدیا بک لینک بگیرید. لینک سازی در ویکی پدیا یعنی لینک سازی در یکی از معتبرترین وبسایت های دنیا! اگر تنها یک بک لینک در ویکی پدیا به سایت شما داده شود، ارزش فوق العاده ای به آن افزوده میشود!

شکی نیست که این وبسایت بی نهایت معتبر هست اما روی لینک بیلدینگ بسیار حساس می باشد و چه بسا لینکهایی که شما در نوشته هایی که در این سایت منتشر میکند بسرعت حذف شوند. اما لینک گرفتن از ویکی پدیا آنقدرها هم سخت نیست، کافیست راه و روش آنرا بدانید!


اهمیت و ارزش لینک سازی در ویکی پدیا

با اینکه لینکهای خارجی ویکی پدیا nofollow هستند اهمیت و ارزش لینک سازی در ویکی پدیا فوق العاده بالاست و بنظر من بالاترین ارزش را در وب دارد! میتوان گفت یک لینک از ویکی پدیا بیشتر از صدها بک لینک باکیفیت از سایتهای معتبر ارزش دارد. در کمتر از یک روز، به وضوح میتوانید تاثیر بک لینک گرفتن از ویکی پدیا را در رشد دامین اتوریتی سایت خود ببینید و اینجاست که ارزش لینک سازی در ویکی پدیا مشخص میشود…


چرا ویکی پدیا تا این حد با ارزش است؟

اکنون میخواهم به صورت موردی دلایل ارزش فوق العاده زیاد ویکی پدیا را به شما بگویم:

محتوای فوق العاده زیاد ، یونیک و طولانی

فاقد محتوای کپی (در صورت داشتن محتوای کپی، لینک به منبع)

لینک سازی داخلی فوق العاده قدرتمند!

CTR بالا در تمامی زمینه ها (به علت برند شدن و اعتماد کاربران)

پایین بودن نرخ پرش (به علت ارتباط محتوایی میان صفحات و هدایت کاربران به صفحات مختلف)

لینک های خارجی بسیار کم (در مقایسه با لینک سازی داخلی)

بک لینک های طبیعی فوق العاده زیاد!

بنابراین با توجه به موارد بالا متوجه میشویم که ویکی پدیا سئو داخلی و خارجی فوق العاده ای دارد و همچنین لینک های خارجی یا OutBound فوق العاده کم! این موضوع سبب میشود هر یک بک لینک ایجاد شده، ارزش فوق العاده ای را منتقل کند.

 


پیش نیازهای لینک سازی در ویکی پدیا

من برای ویکی پدیا از ۲ پیش نیاز استفاده کردم و به شما قول می دهم اگر این دو مورد را در کنار یکدیگر داشته باشید، می توانید تمام صفحات ویکی پدیا را از لینک خود پر کنید.


۱) احساس مسئولیت در قبال ویکی پدیا

قبل از هر چیز باید در رابطه با ویکی پدیا احساس مسئولیت داشته باشید!

ویکی پدیا یک فضای غنی علمی و دانشی است و به هیچ عنوان نباید فضای آن را خراب کنید، حتی اگر نظارتی وجود نداشته باشد. بنابراین توصیه اکید من به شما این است که اگر در هرجایی از اینترنت بک لینک های زیاد و اسپم می سازید، در ویکی پدیا این تفکرها را کنار بگذارید، زیرا اگر کنار نگذارید، نمیتوانید از ویکی پدیا بک لینک بگیرید.

 

حال احساس مسئولیت در قبال ویکی پدیا یعنی چه؟

یعنی به هدف ویکی پدیا احترام بگذارید. ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد است و هرکسی حق دخالت در مطالب و ویرایش آنها را دارد.
بنابراین شما باید با هدف ارتقای این فضای علمی فعالیت کنید. شما باید این موضوع را قبول کنید که گاهی نیاز است بدون چشم داشتن به بک لینک و لینک بیلدینگ، مطالب را ویرایش کنید و اعتبارتان را نزد ویکی پدیا افزایش دهید.

اگر این مورد را رعایت کنید، ۷۰% راه لینک سازی در ویکی پدیا را پیموده اید.۲) تولید محتوای مرجع

اگر به برخی از مقالات ویکی پدیا دقت کنید می بینید بیش از ۳۰ هزار کلمه محتوا دارند!

منظور از تولید محتوای مرجع، تولید یک محتواست که در یک زمینه خاص تبدیل به مرجع و رفرنس شود و هرکس هر حرفی در آن حوزه بزند، بتواند به این محتوا ارجاع دهد!

شاید با خودتان بگویید : ۳۰هزار کلمه محتوا تولید کنیم فقط برای اینکه از ویکی پدیا لینک بگیریم؟!

درواقع تمام زمان، انرژی و هزینه ای که برای تولید چنین محتوایی می گذارید، به راحتی جبران می شود.

بنابراین برای لینک گرفتن از ویکی پدیا حتما به یک محتوای مرجع نیاز دارید. پس اگر ندارید، هرچه سریعتر اقدام به تولید چنین محتوایی کنید!روش معمول بک لینک گرفتن از ویکی پدیا

تا به اینجا اهمیت، ارزش و پیش نیازهای بک لینک گرفتن از ویکی پدیا را بررسی کردیم. اکنون میخواهیم روش عملی اینکار را با هم بررسی کنیم. پس تا پایان این بحث همراهی کنید!

بگذارید خیالتان را راحت کنم! اگر به این مرحله رسیده اید که در قبال ویکی پدیا احساس مسئولیت میکنید، باید بدانید لینک سازی در ویکی پدیا برای شما بسیار ساده است.

از آنجایی که ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد است و ویرایشگرها و مدیران زیادی دارد و در هر ثانیه این افراد در حال ویرایش و بهبود مقالات آن هستند، خیلی ها فکر میکنند ویرایش مقالات ویکی پدیا دشوار است و امکان پذیر نیست!

بله این تصور تا حدودی درست است! ویرایش مقالات ویکی پدیا برای کسانی که قصد سوء استفاده و خرابکاری دارند دشوار است! اما برای شما، با توجه به مواردی که گفته شد، نه!

میتوانید بعنوان مثال یک اکانت فیک بسازید و بروید مطالبی که درباره جازبه های ایرانگردی وجود دارد را پاک کنید! شک نکنید به دقیقه نمیرسد تا دوباره محتوا بازسازی شود! اما همین الان بروید و یک پاراگراف دیگر درباره ی ایران بنویسید در زمینه ای که تاحالا درباره آن نوشته نشده است مطمئن باشید محتوای شما ثبت میشود. شک نکنید.


همانطورکه اشاره شد، هدف شما باید کمک کردن به بهبود محتوای ویکی پدیا باشد. اگر نیت خود را پاک کنید مطمئن باشید که موفق می شوید. قرار نیست با راه انداختن مارکتینگ و لینک بیلدینگ برای سایت خودمان فضای ارزشمند ویکی پدیا را آلوده کنیم.

ما محتوای ارزشمند و مرجع تولید کردیم که کمتر کسی در حوزه ما می تواند مانند آن را بنویسد. طبیعتا لینک دادن از مقاله مرتبط به این محتوا هیچ مشکلی ندارد! چرا که خواننده مقالات ویکی پدیا در صورت علاقمندی بیشتر میتوانند لینک ها را دنبال کنند و به سایت شما برسد و با یک محتوای فوق العاده کامل روبرو شود!

 

پس روش کلی کار را خلاصه میکنم:

پس از تولید محتوای مرجع و ارزشمند، به دنبال مقالات مرتبط ویکی پدیا بگردید و به راحتی لینک خود را در قسمت لینک های خارجی قرار دهید. به همین سادگی! شاید اینجا خیلی ها بگویند: نه به این سادگیها هم نیست که، نه اینجوری که نمیشه!

در صورتی که شما هم چنین سخنی از ذهنتان گذشت پس حتماً تا پایان این متن را بخوانید تا از ترفندها و ریزه کاری های لینک بیلدینگ در ویکی پدیا آگاه شوید...

 ترفندهای ساخت بک لینک در ویکی پدیا

تا اینجا روش کلی ساخت بک لینک در ویکی پدیا را بررسی کردیم و دیدید که بسیار کار ساده ایست. اما یک سری نکات و ترفندها وجود دارد که اگر به آنها توجه کنید، می توانید سریعتر و راحت تر در ویکی پدیا لینک سازی کنید و لینک های بیشتری بسازید و حتی همان ۱% خطر لینک سازی در این سایت را به صفر برسانید!


۱) مقالات خرد ویکی پدیا

در ویکی پدیا مقالاتی که صرفا دربردارنده یک یا چند خط تعریف درباره یک موضوع باشند، مقالات خرد نامیده میشوند. معمولا این گونه مقالات با چنین جمله ای در پایین آن، مشخص و متمایز میشوند:

مقالات ناقص ویکی پدیا

چنین مقالاتی همانطور که ویکی پدیا اعلام میکند، خرد و کوتاه هستند و خودِ ویکی پدیا از شما میخواهد که نسبت به ویرایش و گسترش آن اقدام کنید و این یک فرصت عالی برای شماست تا دست بکار شوید!

شما میتوانید مقالات خرد و مرتبط با محتوای مرجع خود را پیدا کنید و آن را بهبود ببخشید. چند عنوان فرعی اضافه کنید، حداقل ۵۰۰ الی ۶۰۰ کلمه برای آن بنویسید، عکس به آن اضافه کنید و در نهایت لینک محتوای سایت خودتان را بعنوان مرجع قراردهید.

نکته: سعی کنید مطالبی که به این مقاله اضافه کرده اید، در محتوای مرجع سایت شما وجود داشته باشد. در این روش شما نه تنها به گسترش مقاله ویکی پدیا کمک کرده اید و اعتبار خود را بالا برده اید، بلکه به یک صفحه خارجی مرتبط بک لینک داده اید و مطمئن باشید هیچ مشکلی در این رابطه پیش نمی آید و لینک شما حذف نخواهد شد.


۲) مقالات نیازمند تاییدپذیری

این نوع لینک بیلدینگ در ویکی پدیا بیشتر برای سایت هایی بکار می آید که در سایت خود مقالات مرجع زیادی نوشته باشند. برخی از صفحات داخل ویکی پدیا، خصوصا ویکی پدیای فارسی، نیاز به تاییدپذیری دارند. یعنی نیازمند منبع و مرجع هستند تا محتوای این مقالات را تایید کند.

خوشبختانه مجددا خود ویکی پدیا این موضوع را اعلام کرده و از شما درخواست میکند که این صفحه را مستندسازی کنید و به منابع مناسب لینک دهید! البته توجه کنید که منبع میتواند هم یکی از دیگر از مقالات ویکی پدیا و هم یک سایت خارجی باشد.

ازآنجاکه خود ویکی پدیا درخواست لینک دادن به یک منبع و مرجع را داده است بنابراین این صفحات بی خطرترین صفحات برای ساخت بک لینک در ویکی پدیا هستند و اگر محتوای مرجعی داشته باشید در سایت خود، احتمال اینکه لینک شما را حذف کنند صفره!

در بالای برخی از صفحات ویکی پدیا، چنین باکسی وجود دارد. همانطورکه مشاهده میفرمایید خود ویکی پدیا اعلام کرده است که این صفحه نیازمند منبع است!

فرصت برای گرفتن بک لینک از ویکی پدیا


۳) بهبود لینک سازی داخلی ویکی پدیا

بک لینک های ویکی پدیا به خودی خود با ارزش هستند اما باز هم میتوان ارزش آنها را بیشتر کرد!

می پرسید چگونه؟

به کمک لینک سازی داخلی!

اگر به عنوان مثال در صفحه مربوط به «بازاریابی اینترنتی» بک لینک می سازید، سعی کنید از صفحات مختلف ویکی پدیا به این صفحه لینک داخلی بدهید. این کار باعث می شود اعتبار و ارزش آن صفحه بیشتر شود و پیج آتوریتی آن نیز بالاتر برود. در نتیجه ارزش بک لینکی که به سایت شما داده شده هم بیشتر میشود!

مورد جالب تر اینکه این روش به هیچ عنوان خطرناک نیست و فقط کافی است هرجا کلمه مدنظر شما تکرار شده بود، آن را ویرایش کرده و تبدیل به لینک داخلی کنید!۴) لینک سازی کلاه سیاه !

لینک گرفتن از ویکی پدیا با اینکه توسط خود ما انجام میشود ولی بنظر بسیاری از علما و مراجع معتبر سئو یک روش کلاه سفید است، چون خود ویکی پدیا میتواند کسانی را که صرفا قصد لینک بیلدینگ دارند را شناسایی کرده و لینک های آنان را حذف کنند. بنابراین عملاً لینک اسپم در این سایت قرار نمیگیرد. با این وجود ما میتوانیم لینک سازی کلاه سیاه چند گرهی انجام بدهیم.

یعنی برای صفحه ای از ویکی پدیا که از آن لینک گرفته اید، بک لینک بخرید!

ویکی پدیا سایت فوق العاده معتبری است و بنابراین اگر یک میلیون بک لینک هم برای آن بخرید، اتفاقی برای آن نمی افتد، چون خودش را به گوگل ثابت کرده است.

توصیه میشود که برای هر صفحه ای از ویکی پدیا که لینک شما در آن قرار دارد، مثلا ۱۰۰ بک لینک وبلاگی بخرید یا از pbn هاتون بگیرید. به این صورت پیج آتوریتی و اعتبار و ارزش صفحه بیشتر میشود و در نتیجه ارزش بیشتری روانه سایت شما میشود.

برای خرید بک لینک های وبلاگی، میتوانید به سایت انجام میدم مراجعه کنید و یکی از پکیج ها را انتخاب کنید.۵) باز هم احتیاط کنید!

درست است کار ما کاملا صحیح و بدون خطاست اما گاهی لازم است احتیاط کنیم، چرا که ممکن است یک سری کارها در ویکی پدیا توسط ربات انجام شود.

به عنوان مثال اگر چند محتوا را پشت سر هم ویرایش کنید و لینک سایت خود را در تمامی آنها قراردهید شاید از لحاظ یک سری ربات هایی که واقهاً کسی نمیداند وجود دارند یا نه، یک روند تکراری و اسپم گونه بحساب بیاید! بنابراین روند لینک سازی در ویکی پدیا باید با چراغ خاموش یعنی خیلی آرام و بی سروصدا انجام شود.

بنابراین اگه از دستمان در برود، طمع کنیم و بدون ویرایش محتوا فقط به آن لینک اضافه کنیم و اینکار را چندبار تکرار کنیم، شاید یک حرکت اسپم بحساب بیاید. توصیه میشود از انجام چنین حرکاتی خودداری کنید و حتی سعی کنید گاهاً بدون لینک سازی، مطالب را ویرایش کنید. حتی اگر حس می کنید نیاز است لینک سایت شما در قسمت منابع وجود داشته باشد از انجام اینکار صرفنظر کنید.یک تفکر اشتباه درباره ویکی پدیا!

یک تفکر اشتباه درباره ویکی پدیا وجود دارد که در این بخش میخواهم به آن بپردازم.

آن تفکر اشتباه این است: برای لینک سازی در ویکی پدیا باید یک مدت طولانی بدون چشم داشت فعالیت مفید انجام داد!

وقتی فردی چنین تفکری دارد، به این معناست که به خودش شک دارد، یا بهتر بگویم، به خودش اطمینان دارد که میخواهد خرابکاری کند!

همانطور که گفته شد، باید در مقابل ویکی پدیا احساس مسئولیت داشته باشید. باید با هدف ارتقای این فضای علمی فعالیت کنید و دائم به فکر لینک بیلدینگ و بک لینک گرفتن از آن نباشید.

به همین دلیل است که وقتی کسی فقط با هدف لینک بیلدینگ وارد ویکی پدیا میشود، مجبور است یک مدت طولانی فقط فعالیت مفید داشته باشد چون میخواهد یک روزی فعالیت اسپم گونه داشته باشد.

این را هم بدانید و مطمئن باشید هرچقدر فعالیت مفید و ارزشمند داشته باشید، اگر یک روزی یک لینک بی کیفیت بسازید و ویکی پدیا بحساب شما میرسد!

اما در عوض اگر کمی بهتر رفتار کنیم، یعنی فعالیت مفید را اولویت خود قراردهیم، از همان روز اول میتوانیم لینک بسازیم.

شما از همان روزی که اکانت خودتان را در ویکی پدیا میسازید، میتوانید برای خودم بک لینک ایجاد کنید و اگر درقبال محتوای این سایت احساس مسئولیت کنید و درست فعالیت کنید مطمئناً لینک شما حذف نخواهد شد!

مثلاً اگر برای سایت خودتان لینک می سازید، در عوضش یک مقاله خُرد و کوتاه را به چندین هزار کلمه برسانید و به صفحه ای از سایت خودتان لینک بدهید که خودش چندهزار کلمه، محتوای ارزشمند داشته باشد!

قطعاً هیچ جای اینکار اسپم نیست و ویکی پدیا هرگز لینک شما را حذف نمیکند!

پیشنهاد چهارراه آنلاین: دوره آموزش سئو حرفه ای

 

 

منتظر دیدگاه ها و نظرات ارزشمند شما خوانندۀ گرامی هستیم...

 

نظرات (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون خیلی وقت بود که در این مورد اطلاعات میخواستم ولی غالبا یا کوتاه بودند و یا خیلی کلی گویی شده بود

This comment was minimized by the moderator on the site

خوشحالم که مفید واقع شده. موفق و پیروز باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی عالی بود ممنون

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما