آیا شروع کار با ورپرس سخت است؟

اصلاً چرا وردپرس؟

وردپرس فقط سیستم ساخت وبلاگ است. با آن سایت هم میشود ساخت؟

وردپرس چقدر خرج و مخارج برمیدارد؟

آیا واقعا با وردپرس میتوان در ایران یک فروشگاه حرفه ای راه انداخت و درآمدزایی کرد؟

سئوالاتی که حرفه ای تر هستند و مربوط به امکانات اولیه در وردپرس می باشند:

چگونه یک پست در وردپرس قراردهم؟

چگونه ظاهر سایت را تغییر دهم و پوسته برای وردپرس نصب کنم؟

چگونه در وردپرس میتوان SEO را بهبود داد؟

چگونه میتوان در وردپرس تصویر و ویدئوهای سایت های اشتراک فیلم را نمایش داد؟

چه افزونه های در وردپرس فارسی برای سایت ضروری هستند؟

چگونه در سایت وردپرسی خودم یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنم؟

میخواهم در وردپرس فرم تماس بسازم. چکار کنم؟

افزایش امنیت وردپرس چگونه ممکن است؟

اکثر افرادی که میخواهند وردپرس را بعنوان سیستمی برای راه اندازی سایت خود انتخاب کنند این سئوالات را از خود می پرسند. و من میخواهم در این مقاله به هر یک از این سئوالات بطور خیلی خلاصه جواب بدهم.چرا وردپرس؟

نخستین و مهمترین سئوالی که در اکثر اوقات پرسیده میشود این هست که از میان تمام روشهای طراحی و راه اندازی وب چرا باید وردپرس را انتخاب کنیم؟ این سئوال برای اشخاصی که با توانایی سیستم سایت ساز وردپرس آشنایی ندارند بسیار معقول و سنجیده هست.


علاوه براینکه وردپرس کاملا رایگان هست درحال حاضر پرطرفدارترین سیستم سایت ساز در ایران هست. وردپرس بخاطر سادگی کارکرد و کاربر پسندی در بین کاربران بسیار محبوب شده و علاوه بر سادگی استفاده، شما با وردپرس هر کاری که بخواهید میتوانید انجام دهید آنهم کاملاً مجانی! از راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی گرفته تا قدرتمندترین سیستم های بازاریابی و ایمیل مارکتینگ. چیزی که وردپرس را بسیار محبوب و خواستنی کرده فقط آسان بودن کار با آن نیست بلکه هر امکانی را که تصور کنید یا جایی در سایتی دیده باشید در وردپرس براحتی با نصب یک افزونه قابل پیاده سازی است. البته سایر CMS ها مانند جوملا یا دروپال هم هنوز در ایران طرفدارانی دارد ولی میتوان گفت وردپرس با فاصلۀ بسیار زیاد از آنها محبوب ترین هست و همانطور که اشاره شد این اصلاً بی علت نیست.


دراینجا میخواهم داستان غم انگیزی را برایتان تعریف کنم. و این داستان انگیزۀ اصلی من شد تا این مقاله را بنویسم.

چند وقت پیش شخصی میخواست برای سایت خود سیستم بازاریابی خودکار و ایمیل مارکتینگ راه اندازی کند. اما مشکل اینجا بود که این شخص سایت خود را به شرکت های طراحی سایت داده بود که علاوه براینکه بیش از ده میلیون تومان هزینه برداشته بود حدود سه ماه نیز منتظر مانده بود تا سایتش را شرکت کدنویسی و دیباگ کند.

به او گفتم: در وردپرس راه اندازی پاپ آپ و سیستم جمع آمری ایمیل با نصب چند افزونه براحتی و کاملاً مجانی امکانپذیر هست. ولی شما مجبورید مجدداً به همان شرکت طراحی وب مراجعه کنید و هزینه کنید تا برای شما کدنویسی کنند و این امکان به سایت افزوده شود.

این شخص در ابتدا اندکی از من دلگیر شد و تصور کرد من نمیخواهم با او همکاری کنم. موقعی که به احساس او پی بردم به او گفتم این تازه اول راه است شما به هر امکانی که در سایت خود نیاز پیدا کنید مجبورید به همان شرکت طراحی سایت مراجعه کنید تا برایتان کدبزنند و برای هر خط این کدها باید بطور مداوم هزینه کنید.

سپس برای خلاصی از این اوضاع به او پیشنهادی دادم که در ابتدا نزدیک بود سکته کند!

گفتم میدانم تاکنون چندده میلیون بابت راه اندازی و نگهداری سایت خود هزینه کرده اید و فرض میکنم شما آدم پولداری هستید و برای انجام کارهایی که مجانی میتوان انجام داد دوست دارید هزینه های کلان بکنید. حالا این سناریو را درنظر مجسم کنید که یک روزی طراح وبسایت شما در دسترس نباشد (دچار حادثه شده باشد یا فوت کرده باشد یا ... ) یا شرکت طرحی سایتی که شما مشتری آن هستید ورشکست شود و یا آنقدر ثروتمند شده باشد که بیزنس خود را تغییر دهد یا اصلاً هر حادثه ای که دیگر نتوانید از آن شرکت خدمات بگیرید.

با توجه به اینکه هر برنامه نویسی سبک خودش را دارد و فقط خودش از کدهایی که نوشته سردر می آورد تکلیف چیست؟ بیا قبل از اینکه سایتت زیادی بزرگ شود و هر روز بیشتر هزینه کنید این ریسک را از همینجا کنار بگذار و سایت را دور بنداز!!! از نو با وردپرس خودت سایت را بساز.

در جواب، او بمن گفت: مثل اینکه خیلی از دست شرکت های طراحی سایت گله مندی؟

جواب دادم: نه اتفاقاً خودم هم طراح سایت هستم و تا همین چند سال پیش با ASP.NET کد میزدم و اتفاقاً اون موقع سایت خودم را هم با کدنویسی ساخته بودم. تفاوت اینجا بود که برای افزودن یک صفحه یا بروز کردن سایت گاهی بیش از یک روز وقتم هدر میشد. اما حالا به برکت سیستم های سایت سازی نظیر وردپرس افزودن یک پست، بسادگی تایپ کردن در WORD شده و دیگر به کدنویسی نیاز ندارد و من خودم هم ترجیح میدهم از این CMS ها استفاده کنم.

چون هزینه بروز رسانی و نگهداری سایت هایی که بطور اختصاصی کدنویسی شده اند بسیار زیاد هست و گاهی باید برای نگهداری و بروز رسانی آن باید یک تیم چند نفره استخدام کرد که با بزرگ شدن سایت تعداد اعضای این تیم هم باید بیشتر شود. اینجا بود که وی متقاعد شد دست از سایتی که میلیونها تومان بابت آن هزینه کرده بود بشوید و سایت خود را دور بیندازد. خلاصه کنم تا آن موقع کسی را ندیده بودم که اینقدر حرص بخورد.

این داستان را گفتم تا شما دچار تجربه ای مشابه نشوید.


شما بدون هیچ هزینه ای براحتی میتوانید امکانات مختلف دلخواهتان را به سایتی که با وردپرس ساختید اضافه کنید. کافیست افزونۀ موردنظر را دانلود و نصب کنید. علاوه براین وردپرس هر چند روز یکبار آپدیت می شود و از نظر امنیتی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.آیا وردپرس فقط برای ساخت وبلاگ است؟

این سئوالی است که این روزها خیلی زیاد با آن روبروی میشوم. باید گفت در گذشته یعنی اولیل به دنیا آمدن وردپرس واقعا همینطور بود و از وردپرس نمیتوانستید توقع زیادی داشته باشید. اما درحال حاضر واقعا اینطور نیست! و نمونه سایتهایی که در مخزن اصلی وردپرس آپلود میشود دلیل این ادعاست.

سالهاست که مشهورترین شرکتها و اشخاص سایت حرفه ای خود را با وردپرس راه اندازی میکنند و هر روز به امکانات و توانمندی های این سیستم افزوده شده و بسرعت درحال توسعه هست. هرچند همین حالا هم از تمام سیستم های سایت ساز سبقت گرفته و با فاصلۀ بسیار زیاد روبه پیشرفت هست. نمونه سایتهای عجیب و غریب و بسیار حرفه ای از مجلات و خبرگزاری های بزرگ که با صفحات چند رسانه ای شلوغ شروع میشوند تا سایت های فروشگاهی با هزاران بازدیدکننده در روز که فروش میلیادی دارند گواهی بر این مدعاست. حتی چندوقتی است که برخی با وردپرس شبکه اجتماعی راه اندازی کرده اند.

خلاصه کنم شما همه کار در این وردپرس میتوانید انجام دهید. حتی اگر برنامه نویس حرفه ای هم باشید وردپرس برای شما جذابیت دارد چراکه به لطف اوپن سورس بودن این سیستم هرکاری با آن میتوان انجام داد.

 


چقدر وردپرس هزینه دارد؟

چگونه پوسته برای وردپرس نصب کنم؟

اصولاً هر وقت من درجایی مجبور میشوم از وردپرس حرف بزنم، ناخواسته آب از دهنم راه میوفتد! میدانید چرا؟ چون این اولین چیز بدرد بخور مجانیی است که شما میتوانید در اینترنت پیدا کنید.

نخستین قانون ابدی که در تجارت حاکم هست میگوید چیزی را که میتوانی بفروشی رایگان نده. این ساده ترین نکته در ثروتمندشدن هست. هیچ چیز بدرد بخوری نه در اینترنت نه در خارج از آن رایگان یافت نمیشود. اما وردپرس اولین و آخرین موردی است که این قانون را نقض میکند. وردپرس کاملا مطلوب و حرفه ای است اما رایگان!!! و اکثر افزونه های کاربردی آن نیز همینطور رایگان هستند.

در این بین شما حتی پوسته بسیار مناسب وردپرس را میتوانید کاملا رایگان تهیه کنید و فقط قالبهای خیلی معرف آن قیمت بسیار اندکی دارند (کمتراز پنجاه هزار تومان) اما همانطور که گفته شد اکثر قالبهای وردپرس رایگان هستند که البته ظاهر بسیار زیبایی هم دارندپس شما دردسر خاصی برای ساختن ظاهر دلخواه سایت خود ندارید.

البته برخی از افراد هستند که وسواس خاصی برروی ظاهر سایتشان دارند و خواهان ظاهری هستند که هیچ جایی نتوان آنرا پیدا کرد و به همین دلیل پوسته اختصاصی خودشان را به طراحان و برنامه نویسان سفارش میدهند.

البته اینکار به هیچ وجه توصیه نمیشود اما اگر شما ازجملۀ این گونه اشخاص هستید میخواهم به شما این نوید را بدهم که اگر طراح شما احیاناً در حادثه ای فوت کند ویا فرار کند، از بابت این پوسته سایت، هیچ تهدیدی متوجه کسب و کار اینترنتی شما نیست و بسادگی میتوانید آنرا مانند لوزم یدکی خودروی خود عوض کنید.

قالب وردپرس را میتوانید از هرجایی پیدا کنید. با سرچ در گوگل میتوانید قالب های مختلف زیادی پیدا کنید و نصب قالب در وردپرس بسیار ساده است.

از منوی نمایش، گزینۀ پوسته ها را انتخاب میکنید و از آنجا میتوانید قالب خود را دانلود یا فایل زیپ آنرا از طریق دکمۀ "افزودن پوسته تازه" در وردپرس بارگذاری و نصب کنید.

 

نکته: قالب های رایگان وردپرس باید از یک سطح کیفیت حداقلی برخوردار باشند. بعنوان مثال قالب های وردپرس حداقل باید از سیستم ابزارک (ستونهای کناری) و فهرست ها (منوها) پشتیبانی کنند. این حداقل استانداردها کیفی برای یک قالب رایگان یا معمولی برای وردپرس است.

 


از وردپرس چگونه در آمد زایی کنم؟

چگونه وردپرس را یک فروشگاه اینترنتی کنم؟

جواب سئوال شما نصب افزونۀ ووکامرس هست. به همین سادگی! ووکامرس یکی از ساده ترین و همچنین قوی ترین فروشگاه سازهای جهان هست که برای وردپرس فارسی سازی شده است. بیش از ۳۰% از فروشگاه های اینترنتی دنیا با استفاده از پلاگین ووکامرس خلق شده اند.

این سیستم کاملاً رایگان هست و راه اندازی آن مانند خود وردپرس بسیار آسان هست و همچنین قالب های خوبی برای درست کردن ظاهری دلخواه با توجه به نیاز شما برای آن موجود است. ووکامرس کاملا فارسی شده و کاربری آن بسیار ساده است. علاوه براین شما میتوانید تمام خواسته های یک فروشگاه اینترنتی از جمله تخفیف، کوپن، اتصال به درگاه بانکهای ایرانی، سیستم حمل و نقل و مالیات، کنترل موجودی محصولات و گزارش گیرهای مختلف و... را در ووکامرس پیدا کنید و از نظر امکاناتِ یک فروشگاه حرفه ای مطمئن باشید بسیار بیشتر از انتظار هست.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که ووکامرس و ووکامرس فارسی دو افزونه مکمل یک دیگر هستند که هر دو باید نصب باشد تا برای شما فعال شوند. کار کردن با این سیستم بسیاری ساده است فقط توجه کنید قالبی که دانلود میکنید و روی سایت ووکامرس دار نصب می کنید باید با آن هماهنگ باشد. البته بسیاری از قالبها، همراه خود ووکامرس را نیز دارند که فقط باید فعال شود. همین!

به دلیل سبُکی این سیستم و قالب های آن و همچنین بهینه سازی خوبی این سیستم در ابعاد مختلف به راحتی شما می توانید در صفحات گوگل، سایت خود را معرفی کنید و بسرعت بالا بکشید.

درحال حاضر بسیاری از وب سایت های معروف در ایران با وردپرس کار میکنند و تراکنش مالی بیش از چندصد میلیون تومان در روز را تجربه میکنند. پس با خیال راحت میتوان گفت فروشگاه ساز ووکامرس بهترین انتخاب برای سایت وردپرس شماست و با این فروشگاه ساز شما از یک سیستم معتبر و مفید استفاده میکنید که بسیار پایدار و قدرتمند هست و با آن مشکلی نخواهید داشت.

 


افزونه های وردپرس چیست و چگونه نصب میشوند؟

افزونه ها را میتوان به اپلیکیشن هایی برای وردپرس تشبیه کرد. شما همانطورکه روی موبایل خود اپلیکشین های مختلف را نصب میکنید تا استفاده های مختلفی ببرید وردپرس هم با افزونه ها کارآمدتر و کاملتر میشود.

شما با استفاده از منوی افزونه ها و گزینۀ "افزودن" میتوانید افزونه های دلخواه خودرا فقط با یک کلیک نصب کنید. شما می توانید افزونه های دلخواه خود را در گوگل سرچ و پیدا کنید سپس هر یک از آنها را دانلود و نصب کنید. علاوه براین میتوانید در خود وردپرس اینکار را انجام دهید! فرض کنید شما افزونه ای برای بهینه سازی سایت خود میخواهید. کافیست در صفحۀ افزونه ها در بخش جستجو کلمه SEO را بنویسید تا افزونه های مرتبط با این موضوع نمایش داده شوند و براحتی هر کدام از آنها را که دوست داشتید نصب کنید.

 


چگونه یک پست در وردپرس قرار دهم؟

راحت ترین کار در وردپرس قراردادن پست است. از منوی نوشته ها، گزینۀ "افزودن نوشته" را انتخاب کنید. با اینکار شما به صفحه ای میروید که حاوی امکانات کاملی برای ایجاد پست است. دقت کنید در وردپرس بعضی از بخش ها مخفی هستند و ممکن است شما آنها را نبینید. پس حتما روی دکمه تنظیمات در بالا صفحه سمت چپ کلیک کنید و تیک تمام گزینه ها را بزنید و به ترتیبی که دوست دارید آنها را بچینید.

 


تصویر و ویدئو در وردپرس

تصاویر وردپرس را می توانید از منوی رسانه و گزینۀ "افزودن" آپلود کنید و در هرجایی که دوست داشتید از آنها استفاده کنید. رسانه های از اصلی ترین اجزای پست یک وب سایت هستند و شما به راحتی می توانید ویدئو و فایل های صوتی را در داخل وبسایت خود قرار دهید.

 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به آموزش متنی وردپرس و یا آموزش مالتی مدیای وردپرس در همین سایت مراجعه کنید.

منتظر نظرات سازندۀ شما خوانندۀ گرامی هستم. موفق باشید.

 

***

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما