فلسفۀ لینک بیلدینگ چیست و چرا لینک هایی که به سایت شما داده میشود باعث بهبود سئو و رتبۀ سایت شما میشود؟ این سئوالی است که اغلب وبمستران در ابتدای کارشان می پرسند. در پاسخ باید گفت: هر لینکی که به سایت شما داده میشود به مانند این هست که دیگران شما را به دیگران سفارش میکنند و بعنوان مرجعی قابل استناد ، از شما یاد میکنند. بنابراین ساخت بک لینک یکی از مهمترین وظایف یک وبمستر هست. چراکه بدون لینک بیلدینگ سایت شما نمیتواند رتبۀ خوبی در گوگل بگیرد.

 

لازمۀ پیروزی بر رقیبان در سئو ، ساختن بک لینک های با ارزش و قدرتمند هست. احتمالاً تاکنون در این ارتباط سئوالات زیادی برایتان پیش آمده. مثلاً:

• چرا لینک سازی حرفه ای مهم ترین رکن برای سئو و بهینه سازی سایت هست؟

• بک لینک با کیفیت چیست؟

• بهترین روش های لینک بیلدینگ کدامند؟

• چگونه منابع لینک بیلدینگ را پیدا کنم و در چه سایت هایی میتوان بک لینک ساخت؟

در این نوشته قصد بر این هست که پاسخ جامعی به این سئوالات داده شود. همچنین بهترین روش های ساخت بک لینک را بشما دوست و همکار گرامی معرفی میکنم. پس تا پایان با من همراه باشید.

 بهترین روش های لینک بیلدینگ کدامند؟
بک لینک چیست و چرا در سئو مهم است؟

موقعی که در اینترنت و سایر سایت ها لینکی به سایت خودمان میدهیم درواقع داریم بک لینک برای سایتمان می سازیم. مثلا اگر در یک انجمنی سئوالی شده باشد که جواب آن در یکی از مقالات سایت شما باشد میتوانید در جواب آن سئوال ، شما میتوانید لینک آن نوشته از سایتتان را توصیه کنید. با انجام اینکار شما یک بک لینک برای سایت خود گرفته اید. بک لینک گرفتن یا همون لینک سازی یکی مهمترین راه های بهبود سئو و افزایش رتبه سایتها در گوگل هست. شاید در کلمات کلیدی کم رقابت اگر مطالب سایت شما بهتر از محتوای سایت های رقبا باشد خودش بطورخودکار بتواند رتبه گرفته و به مرور به صفحۀ اول گوگل بیاید. اما برای اینکه سایتی را بتوانید در کلمات کلیدی پررقابت سئو کنید ، و به رتبه های برتر گوگل برسانید حتما باید لینک بیلدینگ کنید و دائماً نیاز به بک لینک گرفتن دارید. در خیلی از کلمات کلیدی پررقابت حتی بهترین و ناب ترین محتوا به تنهایی کافی نیست و نمیتواند در رقابت پیروز شود.لینک بیلدینک از نظر گوگل تخلف هست!

لازم به ذکر هست که از نظر گوگل لینکی که خودتان برای سایت خود بسازید تلف محسوب میشود که به آن سئو کلاه سیاه گفته میشود. گوگل تنها لینک هایی که دیگران به شما بدهند را با ارزش محسوب میکند و اگر خودتان اینکار را انجام دهید از دید گوگل تخلف محسوب میشود. نکتۀ دوم این هست که هر لینکی با ارزش محسوب نمی شود. بلکه کیفیت لینک ها میتواند خیلی متفاوت باشد. برخی از لینکها واقعاً موثرند و برخی دیگر هیچ تاثیری در سئو ندارند.

بک لینک ساختن برای سایت از یک طرف میتواند شما را به نتایج نخست گوگل برساند و از طرف دیگر میتواند سایت شما را پنالتی کرده و از نتایج جستجو حذف کند. اینکار مانند حرکت بر لبۀ تیز چاقوست و مرز باریکی میان انجام درست و حرفه ای اینکار و انجام اسپم وار و غیراصولی آن وجود دارد. لینک بیلدینگ بقدری کار حساسی هست که باعث شده که انجام صحیح و حرفه ای اینکار بصورت یک شغل و تخصص دربیاید. بعضی افراد تنها با انجام این مهارت به روش حرفه ای ، میتوانند به درآمد های خوبی برسند و تقاضا هم روربه روز بیشتر میشود.

پیشنهاد ویژه چهارراه آنلاین: دورۀ آموزش حرفه ای سئو و بهینه سازی سایتبهترین روش لینک بیلدینگ چیست؟

روش های بسیار متنوعی برای لینک بیلدینگ وجود دارد که باید به تمام آنها بطور همزمان التفات کرد و در هیچکدام زیاده روی نکنید چراکه موجب کدورت خاطر نازنین گوگل خواهد شد!
در ادامه چندتا از اصلی ترین روشهای لینک بیلدینگ را باهم بررسی میکنیم:بک لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی:

درحدود ۵۰ شبکه اجتماعی قدرتمند در دنیای وب وجود دارد که شما با و ساخت پروفایل و صفحۀ اختصاصی برای سایتتان میتوانید بک لینک های قدرتمندی از آنها بگیرید. با اینکه اکثر این لینک ها noFallow هستند اما برای بهبود سئو متوانند بسیار مفید و موثر باشند.


فعالیت در شبکه های اجتماعی برای گرفتن بک لینک از دو جنبه توصیه شده است:

۱. نخست اینکه اکثر شبکه های اجتماعی DA بسیار بالایی دارند (معمولا بالای ۹۰) بنابراین لینک گرفتن از آنها میتواند بطور قابل ملاحظه ایی در سئو و بهبود رتبۀ سایت شما موثر باشد. علاوه بر این ، خود گوگل هم فعالیت در شبکه های اجتماعی را همیشه توصیه کرده بنابراین لینک بیلدینگ در شبکه های اجتماعی تخلف محسوب نمیشود.

۲. نکتۀ دوم که به هیچ وجه اهمیت آن کمتر از نکتۀ قبلی نیست این هست که فعالیت در شبکه های اجتماعی علاوه بر بهبود سئو ، باعث جذب ترافیک و افزایش بازدید و ترافیک سایت شما خواهد شد که هدف نهایی سئو هست.بک لینک گرفتن از فروم ها (انجمن ها) یا تالارهای گفتگو

از جمله فرصت ها لینک سازی در وب که یک بستر مهیا و بسیار مناسب هست لینک بیلدینگ در انجمن ها و forumها است. شما با عضویت در انجمن ها و کامل کردن مشخصات پروفایلتان در هر انجمنی میتوانید اولین بک لینک را برای سایت خود بسازید. درصورتیکه لینک سایت خود را در امضای خودتان هم قراردهید با فعالیت و پاسخ به سئوالات سایر کاربران یا ایجاد تاپیک های جدید میتوانید امضای خود را نیز در انجمن نشرداده و تکثیر کنید. با فعالیت در انجمن ها میتوانید بک لینک های بسیار مفید و موثری از وبسایت های فارسی بگیرید.

تنها مشکل اینکار این هست که ادمین بعضی از انجمن ها بسیار بخیل و تنگ نظر هستند و لینک شما را حذف میکنند. دو راه حل برای حل این مسئله وجود دارد. نخست اینکه بلافاصله پس از رجیسترشدن و ثبت نام کردن ، تاپیک جدید ایجاد نکنید و تنها در انجمن تاپیک های دیگران را جواب بدهید تا چندروزی از سابقۀ شما بگذرد. دومین راه این هست که ابتدا تاپیک را ایجاد کنید و بعداز بازبینی و تایید ادمین های انجمن ، مثلاً روز بعد لینک خود را به تاپیک اضافه کنید.

اگر وقت بگذارید و بطور مرتب و مستمر در انجمن ها فعالیت کنید ، لینک سازی در فروم ها یکی از بهترین روش های لینک بیلدینگ هست چرا که علاوه بر افزایش اعتبار و رتبۀ سایت شما در گوگل باعث جذب ترافیک هم خواهد شد (بخصوص در وب فارسی).کامنت بک لینک چیست؟

حتماً تاکنون دیدگاه ها یا بخش کامنت ها را در پایین مقالات سایت های مختلف دیده اید. اگر شما بتوانید به طریقی لینک سایت خود را در این کامنت ها بگذارید به آن کامنت بک لینک میگویند. البته ارزش گامنت بک لینک ها بسیار کمتر از گذشته شده است و گوگل هم مکرراً به آن اشاره کرده است. میتوان گفت لینک سازی در کامنت ها کم ارزش ترین روش برای لینک بیلدینگ هست. خیلی ها فیلد نام را با کلمۀ کلیدی موردنظر خود پُر میکنند و با پُر کردن فیلد وبسایت ، آدرس موجود در این فیلد با انکرتکست کلمۀ کلیدی لینک میشود که کاملاً خطاست و گوگل اینکار را کلاه سیاه محسوب میکند. چون درحالت طبیعی مطلقاً چنین اتفاقی نمی افتد.

البته بهتر هست که در سایت های فارسی کامنت بک لینک بسازید. اما در اکثر سایت های اجوکشنال یا گاورمنتی که جزء معتبرترین سایت های دنیا هستند فقط از طریق کامنت بک لینک میتوان لینک گرفت. اگر بتوانید در سایت های آتوریتی بالا کامنت بک لینک بسازید میتواند موثرتر باشد. سعی کنید در مقالاتی که محتوای مربوط به سایت شما دارند کامنت بگذارید و تا جای ممکن از مطالب نامرتبط با موضوع سایتتان لینک نگیرید.لینک بیلدینک در شبکۀ وبلاگی (PBN)

با اینکه بک لینک گرفتن از وبلاگهای خود ساخته را گوگل کاملا بی اثر خوانده و ادعا میکند که این روش را میتواند تشخیص دهد شخصاً بارها شده که سایت هایی را فقط با لینک بیلدینگ در PBN ها و شبکۀ وبلاگ خصوصی ام ، به نتایج اول در گوگل رسانده ام. نتیجه ای که میتوان گرفت این هست که برخی از ادعا های گوگل ، واقعیت ندارند.

شما براحتی میتوانید در هر یک از سرویس های وبلاگدهیِ رایگان ، برای خود یک اکانت بسازید و وبلاگ شخصی خودتان را راه اندازی کنید. حالا از این شبکۀ وبلاگ های شخصی هرچقدر که دلتان خواست برای خود لینک بیلدینگ کنید. این یکی از آسانترین و در عین حال قوی ترین روش های لینک سازی هست. اما نکات کوچکی وجود دارد که با رعایت این نکته ها میتوانید ارزش بک لینک های خود را چند برابر کنید.


نکاتی که برای لینک بیلدینگ در PBN ها باید رعایت شوند:

۱. وبلاگ های خود را در گوگل ثبت کنید (با استفاده از گوگل وبمستر تولز)

۲. در وبلاگ های خود مطالب کپی قرار ندهید. اساساً گوگل سایت هایی که محتوای کپی دارند را بی هویت محسوب میکند و به آنها رتبه نمیدهد. در نتیجه لینک گرفتن از چنین سایت هایی ارزشی ندارد.

۳. بطور منظم در وبلاگ هایتان محتوا منتشر کنید تا به مرور اعتبار پیدا کنند.

۴. تعداد لینک های خروجی وبلاگ ها نباید از حدی بیشتر شود. طبیعی است که هرچه تعداد لینک های خروجی یک سایت بیشتر شوند کیفیت و ارزش آنها به همان نسبت افت میکند. بنابراین با لینک سازی بی رویه ، مزرعه لینک به وجود نیاورید چون در اینصورت لینک های آن ارزشی ندارند.

۵. صفحۀ اصلی وبلاگ خود را پر از بک لینک نکنید. برای اینکار از ویژگی ادامۀ مطلب استفاده کنید. با استفاده از گزینه ادامه مطلب به صفحۀ بعد بروید و آنجا لینک بسازید تا صفحه اصلی وبلاگ پر از لینک نشود.

بطورکلی راه اندزی شبکۀ وبلاگ های شخصی PBN یک روش عالی برای تولید بک لینک های فالو هست که امتحان خود را پس داده و کاملاً جوابگو هست.

این روش ها آسانترین و اصولی ترین روش های لینک بیلدینگ هست و اگر همین چند روش جدی گرفته شود برای موفقیت در سئو کافیست.


 

چگونه سایت هایی که میشود در آنها بک لینک ساخت را پیدا کنم؟

این سئوال اساسی ترین سئوالی است که در ارتباط با لینک بیلدیگ وبمستران با آن روبرو میشوند.

تا اینجا مهمترین بسترهای لینک بیلدینگ معرفی شدند. اما اگر میخواهید سایت های بیشتری را پیدا کنید سئوکاران حرفه ای روش خاصی را برای اینکار دارند. البته برای اینکه در این روش به نتیجه برسید باید وقت و حوصلۀ زیادی بگذارید. اصطلاحاً به این روش query زدن در گوگل گفته میشود.

روش query زدن در جستجوی گوگل ، یکی از حرفه ای ترین راه ها برای پیداکردن سایت های مرتبط جهت لینک بیلدینگ هست. شاید بهتر باشد با یک مثال این روش توضیح داده شود. فرض کنید که شما قصد دارید با جستجو در گوگل ، تمام انجمن های فارسی موجود درمورد مسکن را پیدا کنید و تا بتوانید در آنها لینک بیلدینگ کنید. کافیست در گوگل سرچ کنید:

site:.ir inurl:forum intitle:مسکن

با این جستجو به تعداد زیادی انجمن فارسی در زمینۀ موردنظر خود می رسید که میتوانید از آنها بک لینک رایگان بگیرید. فقط کلمه مرتبط با کار خودتان را بجای مسکن قراردهید و بجای ir. میتوانید هر پسوند دیگری مثلا: edu. یا com. را بگذارید و تعداد بیشتری از این فروم ها را کشف کنید.

از همین روش برای پیدا کردن سایر سایت ها و وبلاگ ها هم میتوانید استفاده کنید. مثلاً برای پیداکردن منابع کامنت بک لینک کافیست بجای forum کلمۀ blog را قراردهید.

 چگونه میتوان سایت هایی را پیدا کرد که رقبا از آنها لینک گرفته اند؟

این سئوال نیز یکی از سئوالات مهم و پرتکرار وبمستران در زمینۀ سئو و لینک بیلدینگ هست.

برای اینکه بتوانید مهمترین بک لینک های رقبا را پیدا کنید میتوانید آدرس آنها را در سایت الکسا alexa.com یا ماز moz.com وارد کنید تا کشف کنید که اولین سایت های نشان داده شده در نتایج جستجوی گوگل در کلمات کلیدی موردنظر شما ، بهترین لینک هایشان را از چه وبسایت هایی گرفته اند. اینکار را حداقل برای ۲۰ نتیجۀ اولِ سرچِ گوگل تکرار کنید.پیدا کردن بک لینک های رقبا

ابزارهای زیادی وجود دارد که شما با استفاده از آنها میتوانید سایتهایی که رقیبانتان در آنجا لینک بیلدینگ کرده اند را پیدا کنید. از جمله سایت ahref.com یا سایت ranksignals.com یا سایت semrush.com یا OpenLinkProfiler یا BuzzSumo یا BackLinkWatch بطورکلی کار این ابزارها ، آنالیز سایت هاست. شما با استفاده از این ابزارها به راحتی میتوانید بهترین و معتبرترین بک لینک های رقبا را پیدا کنید و بعد خودتان شروع به لینک بیلدینگ در آنها کنید.آموزش لینک ساز حرفه ای و سئو برای سایت

اکنون شما میتوانید خودتان را یک لینک ساز حرفه ای به حساب بیاورید و دست به کار شوید و شروع به لینک گرفتن برای سایت خودتان بکنید. اما بخاطر داشته باشید لینک بیلدینگ دو روی دارد یک طرف آن رسیدن به نتایج اول گوگل هست و روی دیگر آن پنالتی شدن سایت شما و حذف آن از نتایج جستجوی گوگل هست! پس باید برای اینکار استراتژی داشته باشید.موفق و پیروز باشید

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما